رضا عزیزی | مذاکرات هسته ای از نگاه اندیشمندان غربی

اين نوشتار، گزارشی از نگاه انديشكده هاي راهبردی غربي به مسائل هسته اي ايران طي يك ماه گذشته و پس از بيانه لوزان مي باشد. اين دست بررسی ها، شرط لازم برای رسيدن به راهبردهايي مناسب، جهت پيشبرد مسائل كشور است. در حال حاضر تمام توجه و تمركز انديشكده ها معطوف به اين مهم است. سعي شده است با رصد انديشكده ها مطالب تحليلگران صاحب قلم و برجسته انديشكده ها در حوزه ايران رصد شود و از زاويه هاي مختلف اين مهم واكاوي شود.

«سوزان مالوني» به دنبال سخنراني تاريخي مقام معظم رهبري در روز ولادت خود با عنوان 1394/1/21حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها)، در يادداشت «هتك توافق: رهبر عالي ايران توافق هسته اي را در عدم قطعيت جديدي انداخت» كه در سايت انديشكده «بروكينگز» منتشر شد، با برشمردن رؤوس بيانات معظم له در موضوع هسته اي، معتقد است: ايران در حال بازي با غرب است و بيانات رهبري نشانگر همان مواضع پيشين وي مي باشد كه سرنوشت مذاكرات را آن طور كه ساير تحليلگران مي بينند، خوشبينانه تلقي نمي كند چرا كه پافشاري ايران در موضوع برداشته شدن يكجاي تحريم و بحث عدم اجازه ی دسترسي به زنجيره ی تامين سوخت هسته اي به عنوان انتظارات غير قابل اجتناب ايران، سرنوشت مذاكرات را در هاله اي از ابهام فرو برده است.

مالوني معتقد است: مواضع رهبري ايران در سخنراني پس از بيانيه ی لوزان، بر پيچيدگي اوضاع افزود و اميد به حل مساله ی هسته ای ايران را كاهش داد و تلاش اوباما براي اقناع كنگره را سخت تر از پيش كرده است.

برای دریافت متن کامل این گزارش اینجا کلیک نمائید.