شهاب طلایی

شرایط امروز اقتصادی کشور و کاهش روز افزون ارزش ریال در مقابل ارز های خارجی به ویژه دلار و یورو در کنار آثار و پیامد های منفی ای که برای اقتصاد کشور دارد می تواند منشا اثرات مفیدی برای صنعت گردشگری کشور گردد. صنعت گردشگری هر کشور از سه بخش اصلی تشکیل شده است: گردشگران داخلی( کسانی که در داخل مرز های کشور به سفر و گردش می پردازند) ، گردشگران ورودی( کسانی که از کشور های دیگر به داخل مرز های یک شکور سفر می کنند) و گردشگران خروجی( کسانی که از کشور خود به کشور دیگر سفر می کنند)

بررسی شرایط امروز اقتصادی کشور نشان می دهد که کاهش ارزش پول ملی می تواند موجبات ثمراتی برای صنعت گردشگری کشور شود که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

تاثیر شرایط اقتصادی بر گردشگری ورودی

اولین و واضح ترین نتیجه ای که از کاهش ارزش ریال در برابر ارز های مرجع مانند دلار و یورو قابل حصول است ارزان شدن سفر به ایران برای گردشگران سراسر دنیاست. بررسی های اولیه نشان می دهد در 5 ماهه ابتدایی سال 97 و همزمان با کاهش ارزش ریال، میزان گردشگران ورودی به ایران با 45% رشد در مقایسه با 5 ماهه ابتدایی سال گذشته روبرو بوده است. که بدون شک این افزایش ورودی حاصل کاهش ارزش ریال است. به عنوان مثال میزان گردشگران عراقی ورودی به ایران در 5 ماهه نخست امسال معادل کل گردشگرانی بوده است که سال گذشته به ایران سفر کرده اند.
بنا بر گزارش های متعدد و بنا بر محاسبات انجام شده یک آلمانی با 15%  درآمد ماهیانه اش می تواند یک مسافرت 10 روز با تمامی امکانات به ایران داشته باشد. عدد برای کشور های اروپای غربی با درصدهایی بالا و پایین قابل تخمین است.
از سوری دیگر کشور مانند عراق که در 5 ماهه نخست امسال به تنهایی 40% ورودی ها به ایران را تشکیل داده است با 60% و حتی کمتر از 60% می توانند یک سفر 10 روزه به ایران داشته باشند و بتوانند از خدمات و تسهیلات گردشگری ایران استفاده نمایند.

هرچند که چنانچه یه فرد بخواهد سفر های انفرادی و ماجراجویانه به ایران داشته باشد روزانه بین 5 تا 10 دلار در ایران بیشتر هزینه نخواهد داشت. با تمام ایت اوصاف نمونه های تاریخی  زیادی وجود دارد که کشور های مختلف برای توسعه و رونق گردشگری خود سیاست هایی مانند کاهش ارزش پول ملی خود را دنبال نموده اند و از این طریق توانسته اند که روند گردشگران وردی به کشورشان را افزایش دهند. کشور هایی مانند ژاپن، برزیل، ترکیه، مکزیک ، چین و ... از این دست کشور های هستند.

تاثیر شرایط اقتصادی بر گردشگران خروجی

آن چیزی که در این بخش مسلم است این است که کاهش ارزش ریال منجر به افزایش هزینه های مسافرت های خارجی خواهد شد. بنابر گزارش های آماری سال گذشته بیش از 10 میلیون نفر به خارج از کشور مسافرت کرده اند واین امر منجر به خرج ارز و منفی شدن تراز گردشگری ایران شده است. ازایش هزینه های مسافرت های خارجی باعث کاهش این سفر ها خواد شد و در این شرایط فرصتی پیش خواهد آمد تا بتوان این نیاز به سفر را به سمت مقاصد داخلی هدایت نمود. نیازی که شکل گرفته است و وجود دارد را می توان با تدابیر و برنامه هایی که توسط بخش های مختلف انجام می شود را به سمت مقاصد داخلی هدایت نمود تا از این طریق هم بتوان از خروج ارز جلوگیری نمود و هم بتوان به توسعه مقاصد داخلی همت گمارد.

تاثیر شرایط اقتصادی بر گردشگران داخلی

شرایط امروز اقتصادی کشور موجب شده است که سفر و گردشگری در اولویت های پایین خانوار ایرانی قرار گیرد و دلیل این امر هم تورمی است که موجب گرانی و افزایش هزینه های ضروری خانوار گردیده است. در این شرایط و با توجه به اینکه قیمت خدمات گردشگری و همچنین حامل های انرژی مانند بنزین تغییر چندانی نداشته است می توان کشور را به سمت انجام سفر های گروهی و سفر با تور تشویق نمود. تا از این طریق هم افراد جامعه به مسافرت بپردازند، هم چرخه اقتصاد گردشگری فعال گردد و هم اینکه سفر با تور به فرهنگ سفر ایرانی ها اضافه گردد که بتوانند سفر هایی با امکانات بیشتر و هزینه کمتر انجام دهند.

در پایان می توان اذعان نمود که شرایط کنونی اقتصاد کشور در کنار تهدید هایی که برای صنایع مختلف به ویژه صنعت گردشگری دارد می تواند موجبات خیرات و برکات زیادی برای کشور گردد به شریطی که این شرایط را با نگاهی دقیق و علمی تجزیه و تحلیل نموده و فرصت های آن را بهتر شناسایی نماییم .

کانال تلگرام

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت

Hekmat_ac@

 

مأموریت پژوهشکده

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت، سازمانی است یادگیرنده ،دانش بنیان، آینده نگر و منحصر به فرد در سطح کشور، ‌متکی به نیروی انسانی متعهد، جوان و بهره مند از دستاوردهای نوین علمی که از طریق شناسایی،‌ جذب، تربیت، شبکه سازی و نگهداشت نیروی انسانی و نیز توسعه و کاربردی نمودن دانش سیاستگذاری که در جهت کارآمدسازی نظام جمهوری اسلامی ایران سازماندهی شده است.
این پژوهشکده با التزام به مبانی حکمی و ارزشهای انقلاب اسلامی و اخلاق اسلامی و پایبند به منافع عامه، بهبود مستمر و توسعه دانش سیاستگذاری ایرانی- اسلامی را سرلوحه خویش قرارداده و از طریق ایده پردازی، کادرسازی، نهادسازی و با ایجاد ارتباطات موثر بامراکز اصلی سیاستگذاری پاسخگوی نیازهای سیاستگذاران بوده و در جهت تحقق آرمانهای انقلاب و نظام گام بر میدارد.

معرفی پژوهشکده

 پژوهشکده  سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با هدف اصلی کارآمدسازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق انجام پژوهش‌های کاربردی با رویکرد آینده پژوهی و حل مسأله تأسیس شده است

http://hekmatac.ir/images/1421587489_mail-32.pngاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

http://hekmatac.ir/images/1421587498_phone-32.png021-66974328